Mistrzostwa Polski w biegach górskich Ustrzyki Dolne 2018 !

Mistrzostwa Polski w biegach górskich 2018

4 kwietnia br. przy słonecznej pogodzie na trasach wyznaczonych na stokach Laworty w Ustrzykach Dolnych odbyły się Mistrzostwa Polski w biegach anglosaskich i zarazem III Górski Bieg Ekologiczny. Łącznie w biegu wystartowało 338 zawodników, a ukończyło 332 zawodników i zawodniczek z 93 klubów i miejscowości. 5 zawodników i 1 zawodniczka wyruszyli na trasę 10 km, ale nie dobiegli do mety.

W zawodach dzieci i juniorów uczestniczyli reprezentanci 10 województw.

Nad sportową częścią zawodów czuwał Delegat PZLA – Andrzej Puchacz – przyjaciel Ustrzyk Dolnych.

Ustrzyckie środowisko sportowe imprezę tą organizowało po raz 17-ty.

Zawodnicy sekcji biegowej Opoczno Sport Team ściganie rozpoczęli od najmłodszych kategorii wiekowych , które miały do pokonania 1 km z o przewyższeniu +/- 45m .
W stawce 38 startujących chłopców srebrny medal wywalczył Maciej Lasota .
16 Sebastian Świderek
17 Mikołaj Tomasik

Kolejna z kategorii to start na dystansie 1,9km na trasie o przewyższeniach +/- 110 w stawce 36startujących zawodników , bezkonkurencyjny okazał się Artur Petrosyan , który zdecydowanie zwyciężył bieg  w tej kategorii wiekowej .

Brązowy medal wywalczył Mikołaj Gancarz w swoim debiutanckim starcie na Mistrzostwach Polski !
9 Alan Lewandowski miejsce za nim linię mety przekroczył Dawid Bąkiewicz , który podobnie jak Mikołaj i Alan debiutował w imprezie takiej rangi .

W kategorii dziewcząt starszych na tym samym dystansie 1,9km w stawce 38 dziewcząt 16 linię mety przekroczyła Aleksandra Brola .
Na 25 lokacie uplasowała się debiutująca Weronika Kędziora .
W gronie młodziczek na dystansie 2,9km i przewyższeniu +/- 210m na 12 miejscu zmagania ukończyła Klaudia Bańczyk .

W gronie juniorek młodszych rywalizujących na dystansie 5 km i przewyższeniu +/- 435 m
Najlepiej spisała się Julia Wdówka , która wywalczyła swój pierwszy brązowy medal w  tej kategorii wiekowej ! Dwa miejsca za Julką na piątej pozycji zmagania ukończyła  zeszłoroczna Mistrzyni Polski młodziczek Anna Szpoton .
Ten start był eliminacjami do Pucharu Świata , który odbędzie się 16 maja w Włoskiej miejscowości Lanzada .  Pierwsze trzy miejsca w tej kategorii wiekowej premiują zdobyciem kwalifikacji do Reprezentacji Polski ! Tym samym Julia Wdówka zakwalifikowała się na Puchar Świata juniorów młodszych !
W rywalizacji juniorów młodszych na tym samym dystansie 5 km najlepiej spisał się Aleksander Mokrowiecki , który  Minoł linię mety na piątej pozycji .
Dziewiąty był Dawid Krzysztofik .
W kategorii juniorek w biegu łączonym z juniorkami młodszymi  kłopoty zdrowotne wyłączyły Darię Leśniewską z walki o medal . Daria mimo choroby wystartowała w biegu i na półmetku rywalizacji zajmowała wysoką trzecią pozycję co dawało jej kwalifikację na Mistrzostwa Europy ,niestety po tym organizm nie pozwolił na dalszą walkę , i  ostatecznie Daria nie ukończyła rywalizacji .
W biegu juniorów na dystansie 5 km na siódmym miejscu  na mecie zameldował się Bartłomiej Świątek .
W  górskim biegu seniorów na dystansie 10 km na 26 miejscu sklasyfikowany został Bogdan Stępień
Ostatecznie  w klasyfikacji klubowej Opoczno Sport Team obroniło tytuł klubowego Wicemistrza Polski z dorobkiem 56 pkt.